Loader

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

Okumak, çocuğun zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi için son derece önemli bir eylemdir. Bir başka deyişle, sürekli okuma, sağlıklı bir kişilik, sağlam bir ruhsal yapı, eğitimde verimlilik, üstün başarı ve etkin bir birey olmaya önemli derecede katkı sağlar. Okumanın alışkanlığa dönüşmesi ve bu alışkanlığın yaşam boyu sürdürülebilmesi gerekmektedir. Okuma alışkanlığını yaşam boyu sürdürebilmek için bu davranışın kazanıldığı dönemler önem taşımaktadır. Okuma alışkanlığının kazanıldığı ilk yerlerden biri ailedir. Ailede okuma alışkanlığını çocuğa verebilecek en önemli kişiler ebeveynlerdir.

Okumanın alışkanlığa dönüşebileceği en uygun dönem çocukluk dönemidir. Bu dönemde çocuğun okumayla tanışma ve alışma süreci aileye bağlıdır. Bu sebeple, iyi bir okur yetiştirmekte en büyük sorumluluk anne-babaya düşmektedir. Okul öncesi dönemde çocuklar, çevrelerindeki her şeyi görerek öğrenmektedir ve buradaki rol model; anne babalardır.

Okumanın alışkanlığa dönüşmesi için, anne babanın özel çabasına ihtiyaç vardır. Ancak bu konuda çocuğa ‘’oku’’ demektan ziyade, örnek olmak önemlidir. Anne babanın elinde kitap görmek, sözel telkinden daha etkilidir. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için anne ve babanın yapabileceği bazı etkinlikler şunlardır; kitapları çocuğa sesli bir şekilde okumak ve kitaplar hakkında konuşmak, günün belirli saatlerinde aile bireyleri ile birlikte kitap okuma saati gerçekleştimek, çocuğa ait bir okuma yeri hazırlayarak okumayı zevkli hale getirmek, kütüphaneleri ziyaret etmek, kitap mağazalarını ziyaret etmek ve hediye kitap almak gibi. Böylece çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmak için yapılabilecek en büyük adımı atmış olurlar.

Anne ve babanın kitap okumak için vakit harcadığını gözlemleyen çocuk, kitap okumaya karşı ilgi duyar. Evde kitaplık, kitap, dergi gibi şeylerin bulunması, çocuğun odasında ona ait bir kitaplığın bulunması, okumaya karşı ilgi ve istek uyandırır. Anne ve babanın çocukta kitap okuma alışkanlığı oluştururken dikkat etmesi gereken önemli etkenlerden birisi de; çocuğun düzeyine uygun kitaplar belirlemektir. Anne ve babalar, çocuklarına kitap seçimi sırasında yardımcı olmalıdır. Çocuğun beğenilerini ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak tercihler yapılmalıdır.

Yasemin ULGAÇ

Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum Yaz