Loader

Covid-19 Eğitimi Nasıl Etkiledi?

Yeni tip Corona virüs salgını hayatımızın her alanını olduğu gibi eğitim sistemimizi de derinden etkilemiştir. Türk eğitim sisteminde de köklü değişikliklere neden olan bu salgın hastalık, aslında birçok olumlu gelişmeyi de yanında getirmiştir. Salgının ülkemize sıçraması ile birlikte aksiyona geçen YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı, Nisan ayından itibaren “Corona virüs sürecinde nasıl bir yol haritasının izleneceğini?” kamuoyuna duyurmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 12 Mart’ta yapmış olduğu açıklamaya göre 16 Mart tarihinden itibaren eğitime ara verilecek ancak önlem amaçlı yapılan bu 2-3 haftalık aranın ardından uzun süreli bir tatilin olması ve tüm eğitim programlarını değiştirecek olması sebebiyle farklı çözüm arayışlarına da gidilecekti. Bu zamana kadar yakın geleceğin eğitim modeli olarak tanımlanan ve giderek örgün eğitimin yerini alabileceği yönünde görüşlerin ortaya atıldığı uzaktan eğitim modelinin alt yapısı oluşturuldu ve kısa süre içerisinde hayata geçirildi. İlk önce üniversiteler eğitimlerini e-öğrenme platformları üzerinden gerçekleştireceğini, ardından ise Milli Eğitim Bakanlığı her türlü senaryoya hazır olduklarını ve eğitimde yeni bir dönemin başlayacağının sinyallerini verdi.

Milli Eğitim Bakanlığının yürüttüğü çalışmalarla kısa sürede üç yeni televizyon kanalı ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden 18 milyonun üzerinde öğrenci ile 23 Mart’tan itibaren uzaktan eğitime başlandı. İnternet üzerinden hizmet veren dünyanın en büyük dijital eğitim platformu olan EBA, öğrencilere 1600’den fazla ders ve 20 binin üzerinde etkileşimli içerik sundu. Gelinen son noktada ise uzaktan eğitim modeli canlı ders olanakları ile birebir bilgi vermekle kalmıyor; online öğrenme ortamları oluşturularak tıpkı fiziki bir sınıf ortamındaymış gibi evden bir derse dahil olmayı da sağlıyor.

Online eğitimin yanı sıra son yıllarda atılan adımlarla güçlenen, üretim refleksine kavuşan mesleki eğitim camiası da tüm üretim kapasitesiyle sahaya girdi. Mesleki eğitim, kendisine imkân sağlandığında neler yapabileceğini tüm Dünya’ya göstermiş oldu. Bu süreçte mesleki eğitim öğretmenleri ve öğrencileri el ele verip, ihtiyaç duyulan ürünleri hızla üreterek topluma kazandırdılar. Her gün yeni bir ürünü üretmeye ve vatandaşlarına ulaştırmaya başladılar. Temizlik malzemeleri, maske, tek kullanımlık önlük, tulum, yüz koruyucu siperler, hipoklorit dezenfektan, el dezenfektanı, kolonya gibi birçok ürünü virüsün yayılımını önlemede önemli olan ürünlerin üretilmesinde seferber oldular.

Üniversitelerde ise 2019-2020 Bahar dönemi eğitim-öğretim sürecini uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verilmesinin ardından, her Üniversitenin kendi alt yapısı ile oluşturdukları uzaktan eğitim sistemi kısa süre içerisinde oluşturuldu. Canlı ders, video ders ve diğer kaynaklar ile zenginleştirilen içerikler öğrencilere sunuldu. Geliştirilen bu sistem ile öğrenciler hocaları ile canlı yayın sırasında iletişim kurabiliyor, soru-cevap şeklinde eğitimlerine devam edebiliyordu. Gerekli olan ödevler de öğrencilere bu portalda veriliyor. Üniversite yönetimlerinin almış olduğu kararlar neticesinde, Üniversiteler 2019-2020 Bahar yılı ara sınavlarını (vizeler) yapacaklardır.

Açıköğretim fakültelerinde sürdürülen online sistem, örgün öğretimde de hayat geçirilmiş oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ise Uzaktan eğitimi 2019-2023 Stratejik planın hayat boyu öğrenme ve özel öğretim kurumları kapsamında ele almaktadır. Dolayısıyla stratejik planda yer alan uzaktan eğitimin okulların kapanmasıyla birlikte uygulamaya konulması hız kazanmış oldu. Kısa bir zaman içerisinde çok hızlı adım atan Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK, Dünya’ya örnek teşkil edecek bir çalışma ortaya koyması ile ulusal çapta uzaktan eğitim başlatan Çin’den sonraki ikinci ülke Türkiye oldu.

Gizem AKYÜZ

Not: (Araştırmalar Milli Eğitim Bakanlığının ve YÖK’ün resmi sitelerinden yapılmıştır.)

Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum Yaz