Loader

Kendini Kendinde Bulmak

“İnsan arar, bazen bulur, bazen buldum zanneder” diyor bir şiirinde şair ağabeyimiz. Evet, insan yaradılış gereği hep bir arayış içerisindedir.. Kimi aşkı, kimi sağlığı, kimi parayı kimi de bir lokma yiyecek ekmeği arama peşindedir. Bunca şeyi ararken unuttuğu ve belki de onu bulsa hepsinin de sahibi olacağı şeydir; insanın kendini bulması…

Benliği, insanı diğer insanlardan ayıran en önemli değerlerindendir. İnsanoğlunun zayıf noktalarından birisi ise ‘Bencillik’tir. Benlik ile bencillik arasındaki ince çizgi üzerinde yürümeyi beceremeyenler, bencillik kafesinde esir olmaya mahkumdur.

Peki insan bencillik yapmadan benliğini nasıl bulur ? Herkesin bildiği üzere, koca dünya olarak yaklaşık 2 aydır bir virüsle uğraşıyoruz.. Virüs dediğimiz varlık ise binler belki de milyonlar tanesi yan yana getirilip birleştirilse yalnızca 1 cm edecek dev(!)bir virüs. Bu virüs ki günlerdir bizleri evimize hapsetti, işimize gitmemizi engelledi ve herkesten uzak, izole bir yaşama bizleri sevk etti. Kendimizi bulmamız için bir fırsat sundu belki de.. Evde kaldıkça okumamızı, okudukça düşünmemizi ve düşündükçe uygulayıp benliğimize yarar sağlayacak kazanımlar elde etmemizi sağladı. İhmal ettiklerimize yönelmeyi, unuttuklarımızı hatırlamayı, eksiklerimizi düşünüp bunları tamamlamamızı sağlayıp, elde ettikçe de yeni bir arayış içerisine girmemize sebep oldu.

Dedik ya, insan yaradılış gereği arar diye.. Fikren aramanın yolu da tefekkür etmekten geçer. Tefekkür eden insan, yaratılanı görür, Yaratanını düşünür. Minik bir virüsün neler yaptığını görüp aciziyetini anlar. Doğru bildiği yanlışları fark eder, hatalarından ders çıkarır, eksikliklerini tamamlar. Doldukça genişleyip, içine sığmayan iç dünyasını dışarıyla paylaşmaya başladığında bencilliğinden sıyrılır. Diğer insanlara karşı sorumluluklarının farkına varıp, sadece kendini değil başkalarını da düşünmesini gerektiğini idrak eder. Müslüman olarak geldiği dünyada gerçek bir Müslüman gibi yaşamaya başladığında ise asıl benliğine ulaşmış olur. Yaşantımızı bu minvalde geçirdiğimiz takdirde hayattan zevk almaya başlayacak, sadece insanlığa değil tüm varlıklara karşı olan sorumluluk bilincimizle hareket etmeye başlayacağız.

Gel gelelim virüs bahanesi oldu işin. Kendini kendinde bulma yolunda bir araç oldu bizlere. İmtihanımız zor belki fakat sabredeceğiz, Allah bizleri kaybedenlerden olmaktan korusun. Bu süreci beraberinde geçirdiğimiz 11 ayın sultanı Ramazan ayına yeniden ulaşabilmeyi bizlere nasip eylesin. Birçok şeyin farkına vardığımız virüs sürecinden de bir an önce kurtulmamız dileğiyle. Kalın sağlıcakla…

İsmail ÖZKUL

Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum Yaz