Loader

Koronavirüsün Ekonomiye Etkileri

İlk olarak Çin’de çıkan bu virüs, Birleşmiş Milletler tarafından 2. Dünya Savaşından beri yaşanmış en büyük felaket olarak adlandırılıyor. Virüsün etkileri dünya ekonomisi için felaket olarak görülüyor. Özellikle dünyanın üretim merkezi olarak adlandırılan Çin’de bu virüsün ortaya çıkması tüm dünyadaki üretimi durma noktasına getirmiştir. Tedarik zincirleri kırılmış, başta otomotiv olmak üzere tüm sektörlerde fabrikalar üretimlerini durdurma kararı almıştır. Bu ortamda ülkemiz de olumsuz etkilenmiştir. Bir çok otomotiv fabrikası üretimi durdurmuş, tedbirler kapsamında çoğu işletme kepenk indirmek zorunda kalmıştır. Devletimiz de esnafı, çalışanları, emeklileri ticari işletmeleri korumak için 100 milyar TL değerinde ekonomik önlem paketini devreye sokmuştur. Bu paketin içeriği şöyle;

 1. 7 milyar TL değerinde asgari ücret desteği sağlanacak.
 2. Ramazan Bayramı ikramiyeleri nisan ayı içinde ödenecek.
 3. Kamu bankaları aylık 5 bin TL altında geliri olan ailerelere 10 bin TL değerinde kredi desteği sağlanacak. 6 ay ödemesiz sonrasında ise, aylık 376 TL ödeme yapılacak.
 4. 1 Mart 2020 tarihinden 30 Haziran 2020 tarihine kadar işyeri kira bedelinin ödenmemesi durumunda kiracıların tahliyesinin engellenmesi kararlaştırılmıştır.
 5. Belediyelere COVID-19 ile mücadelelerine destek amacıyla 3 milyar TL tutarında kaynak sağlandı.
 6. Çalışan sayılarında azaltma yapmayan KOBİ’lere ve tüm firmalara “işe devam kredi desteği” kapsamında 6 ay ödemesiz ve 36 ay vadeli, yıllık %7,5 maliyetli cirolarına göre üst maliyeti 100 milyon TL’yi bulan destek paketi açıklandı.
 7. Yerli dezenfektan, koruyucu elbise, gözlük ve maske üreten firmalara 6 milyon TL destek verilecek.
 8. Tıbbi maskeler, solunum cihazları, etil alkol ithalatında uygulanan gümrük vergileri kaldırıldı.
 9. “İşletme finansman desteği” ile işletmelere 6 ay ödemesiz ve 12 ay vadeli, üst limiti 25 bin TL’yi bulan destek verilecek.
 10. İhtiyaç sahibi 2 milyon 111 bin haneye 1.000’er TL destek ödemesi 1 Nisan itibariyle başladı.
 11. İstihdamın korunması amacıyla ‘kısa çalışma ödeneği’ yürürlüğe girdi, Maaşının %60’ını alabilecek çalışanlar için kolaylık getirildi. 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli olmak üzere kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılma koşullarında kolaylaştırma yapıldı.
 12. Kızılay 50 milyon TL’lik destek paketi ile ihtiyaç sahibi ailelere yardım ulaştırmaya başladı. Bu gibi yaklaşık 50 maddeyi bulan paket ekonomik ve sosyal hayat için can suyu olacak.

Devletimizin desteğiyle esnaflar, ticari işletme sahipleri ve halkımız bu salgın dönemini ne kadar az hasarla atlatırsa önümüzde o kadar büyük fırsatlar olacak. Özellikle Çin’de ortaya çıkan bu virüs uluslararası şirketlerin güvenini sarsmış, üretim merkezlerini Çin’den başka ülkelere kaydırma istekleri ortaya çıkarmıştır. Bu istekten en fazla yararlanacak ülkeler ise Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler olacaktır. Türkiye ise bu yarışta bir adım önde olacak. Özellikle genç dinamik nüfusu, iş gücünün yüksek olması, Avrupa’ya yakınlığından kaynaklanan stratejik konumu nedeniyle Türkiye, yakın zamanda bu şirketlerin gözde merkezi olmaya aday. Bu avantajların yanında Türkiye son 20 yıldır yaptığı İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bir çok altyapı yatırımlarıyla dünyanın hem lojistik hem de üretim merkezi olmaya en yakın ülkelerindendir. Bunun yanında diğer gelişmekte olan çoğu ülkede olmayan gelişmiş demokrasisi ve insan haklarına saygılı devlet modeliyle diğer otoriter rejimlerden bir adım önde olacaktır. Tüm bunları gerçekleştirmek için bu salgını en az hasarla atlatmamız gerekiyor.

Berk KARAKAYA

Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum Yaz