Loader

Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Etkisi

Sosyal medyanın toplum üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Sosyal Medya, bazen ülkelerin gündemlerini belirlerken bazen de yalan bir haberi doğruymuş gibi gösterebilir. Dikkat edilirse burada, sosyal medyanın ne kadar güçlü ve etkili olduğunu görmekteyiz.

Tabi ki bu aşamada şöyle bir parantez açmak faydalı olacaktır; Sosyal mecraya günde kaç kişi erişiyor? İsterseniz bir bakalım ;

We Are Social ve Hootsuite’in birlikte yayımladığı yeni yılın ilk raporu olan 2020 Dünya İnternet Kullanımı ve Sosyal Medya İstatistikleri raporunu sizler için burada belirttim.

  • 4.38 milyar İnternet kullanıcısı, dünya nüfusunun %56’sı
  • 3.48 milyar sosyal medya kullanıcısı, dünya nüfusunun %45’i
  • 5.11 milyar mobil kullanıcısı, dünya nüfusunun %67’si
  • 3.25 milyar mobil sosyal medya kullanıcısı,dünya nüfusunun %42’sini ifade etmektedir.

Elbette gördüğümüz bu rakamları okurken biraz şaşırmış ve ne yapıyoruz biz telaşına kapılmış olabilirsiniz. Neredeyse günümüzün yarısından fazlasını sosyal medya ve internet üzerinde geçiriyoruz. Burada en önemli kısım ise yaş aralığı; günümüz teknolojisi geliştikçe kullanıcı yaş aralığı da iyice aşağılara inmektedir. İstatistiklere baktığımızda sosyal mecranın ve internet kullanımının neredeyse çocukluktan başladığını görüyoruz. Bu da bilinçsiz kullanımlarda çok feci sonuçlara yol açmaktadır.

Yaş aralığının bu kadar düşmesiyle birlikte bazı problemler meydana çıkabiliyor. Sosyal Medya hem sosyalleşmede iyi bir alan olabilirken, fazla ve bilinçsiz kullanım gerçekten sizleri hayattan uzaklaştırabiliyor ve sizi toplumda asosyal olarak tanımlanmanıza sebep olabiliyor.

Elbette, iyi yanları yok mu? Var; öğrenciler için çevrimiçi ansiklopedi olabilirken , uzakta bulunan aile yakınları ile örf ve adetlerini yerine getirme alanı da olabiliyor. Sosyal medyanın kötü ve bilinçsiz kullanımı öğrenciler için ders çalışmadaki en önemli köstek olabiliyor. Sosyal medya bir çok kurum, kuruluş ve şirketler tarafından kullanılmakta onlar için de iş ve müşteri alanı açmaktadır.

Sosyal medya esasında ne kadar iyi olsa da her güzel şeyin bir kötü yanı olduğu gibi bilinçsiz kullanımda da karşımıza çıkan en tehlikeli mecra olabilmektedir.

Sezer GÜVEN

Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum Yaz